а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илица

Види и: илика (ж.)
мн. илици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 51765
илика
Англиски: buttonhole
Изрази
Како илица и петлица се - секогаш се заедно, неразделни се.