а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илинка

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Еден вид кајсија што узрева околу Илинден.
Англиски: apricot Албански: lloj kajsie, ilinkë
Употреба: Ботаника