а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илика

мн. илики
Вид збор: Именка, женски род
Порабено дупче на облеката во коешто влегува петлицата; служи за запетлување.
Англиски: buttonhole Турски: ilik
Примери:
Во иликата на палтото имаше некаков знак во две бои: црно и жолто.