а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илегала

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25893
илегалност, илегалство
Англиски: illegality
Примери:
Во услови на затворски живот, на илегала, нормално е што не се приведени некои основни податоци за весникот.
Партијата помина во илегала.