а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иктиза

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29858
потреба, нужда
Англиски: need Турски: iktiza
Употреба: Разговорно
Примери:
Сега ми дојде голема иктиза да ти кажам сѐ, затоа ти пишувам.