а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

икс

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30435
1. Назив на буквата „х“ во латинската азбука.
Албански: shkronja iks
2. Непозната вредност во математиката; непозната.
Англиски: unknown Албански: iks e panjohur
Употреба: Математика
3. Непознат број воопшто.
Албански: numër iks
Примери:
Дали си се запрашал што правиш со себе и што ќе направиш по икс години?