а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

икра

мн. икри
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15271
1. рибини јајца
Англиски: roe Албански: ikër, vezë peshku
Употреба: Зоологија
2. (обично во мн.) Дебелото месо од коленото до глуждот.
Англиски: calf Албански: pulpë, tuçkë
Употреба: Анатомија
Примери:
Икрите и се гледаат, куса и е кошулата.