а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

икрам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 54816
почитување, чест
Англиски: honour Турски: ikram
Употреба: Разговорно
Примери:
Среќен човек, сите му правеа икрам - го почитуваа и го слушаа.