а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изѕида

изѕидаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19108
Со ѕидање подигне градежен објект, целосно, до крај.
Англиски: build
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Мајсторите на плацот изѕидаа куќа на два ката.
Изведенки
изѕидува несв.
изѕидуваат