а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изрод

мн. изроди
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11012
1. Тој што се изродил, што е полош, физички и морално од своите предци, од одредена заедница, колектив.
Англиски: bastard Албански: bastard
Примери:
Таков изрод досега мајка не родила.
2. Расипана, лоша единка во својот род.
Англиски: degeneration Албански: degjenerik