а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изрезбари

изрезбарат; изрезбарил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36588
Изработи или украси нешто со резбање.
Англиски: carve
Примери:
Мајсторот изрезбари кутија за накит.