а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

израсток

мн. израстоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11532
Тоа што израснало на нешто (на човечко или животинско тело, на дрво).
Англиски: outgrowth
Примери:
По рацете имаше чудни мали израстоци.