а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

израси

израсат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи нешто да биде со раски, загади некаква течност.
Англиски: pollute Албански: ndot, ndyj
Примери:
Ја израси матеницата бидејќи ја остави непокриена.
2. (се израси) се загади
Англиски: dirty Албански: ndot, ndyj
Примери:
Водата се израсила.
Изведенки
израсува несв.
израсуваат