а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

израни

изранат; изранат; израни, изранете; изранив, изранија; изранил; (ќе) изранев, (ќе) изранеа; (ќе) изранел; изранет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23963
1. Нанесе повеќе рани.
Англиски: wound Албански: lëndoj, plagos
Примери:
Војниците го израниле човекот на повеќе места со нож.
2. (се израни) Си нанесе повеќе рани, скоро истовремено.
Англиски: wound Албански: plagos, lëndoj
Примери:
Целиот се израни работејќи со лим.
3. Изгледа, прехрани некого.
Англиски: nourish Албански: ushqej
Примери:
Со мака ги израни децата.
4. (се израни) се прехрани
Англиски: feed Албански: ushqej
Примери:
Берат штавел да се изранат.
Изведенки
1. изранува несв.
изрануваат
2. изранување ср.
глаг. им.