а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изразен

изразни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3519
1. Што силно, јасно дава некаков одраз, нешто многу силно одразува.
Англиски: considerable
2. Што се однесува на израз.
Примери:
Изразни својства.
3. (глаг. прид.) изрази
Англиски: impressive
Примери:
Таа се вбројува меѓу личностите кои оставија најизразени траги во македонската политика во изминатите години.
Изведенки
изразност ср.