а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

израздели

изразделат
Вид збор: Глагол, свршен
Раздели на сите, толку колку што има за делење.
Англиски: divide, distribute
Примери:
Жената го израздели лебот на децата седнати околу огнот.