а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изразвика

(се) изразвикаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33947
Се развика многу, наеднаш.
Англиски: shout
Примери:
Тој се изразвика по децата.