а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изопачи

изопачат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40742
1. Прави да стане поинакво од вообичаеното, расипе, искриви, измени волоша смисла.
Англиски: distort Албански: mbrapshtoj, shtrembëroj
Примери:
Времето го изопачи старецот, тој стануваше чуден и поинаков.
2. (се изопачи) се расипе
Англиски: spoil Албански: prishet
Примери:
Со годините старецот се изопачи.
Изведенки
1. изопачува несв.
изопачуваат
2. изопачување ср.
глаг. им.