а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изолиран

изолирани
Вид збор: Придавка
Ранг: 6832
1. Одвоен од другите, од средината.
Англиски: isolated
Примери:
Тој живее во едно изолирано место надвор од градот.
Изолираните животни ги прегледуваа секој ден.
2. Што е обвиткан со изолатор, материјал што изолира.
Англиски: insulated
Употреба: Технологија
Примери:
изолирана жица
Изведенки
1. изолирано прил.
Пример: Сликарот живееше изолирано.
2. изолираност ж.