а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изолационизам

(едн.) изолационизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17432
Политичка струја која има за цел затворање во национални рамки, воздржување од меѓународна активност.
Англиски: isolationism
Употреба: Дипломатија , Политика
Изведенки
1. изолационист м.
мн. изолационисти
2. изолационистички прид.
изолационистичкиот
Пример: изолационистичка политика