а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изоди

изодат; изоде; изодел; изоден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7160
Помине со одење (некој) пат, терен и сл.
Англиски: pass
Примери:
Селаните едвај го изодија патот од селото до градот.
Изодевме десетина километри од патот и седнавме да се починеме.
Изведенки
изодува несв.
изодуваат