а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изоглосен

изоглосниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на изоглоса.
Употреба: Лингвистика
Примери:
Изоглосни линии.
Изоглосно огниште.