а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнуда

Вид збор: Именка, женски род
Одземање пари или вредности со примена на сила или закани.
Англиски: blackmail
Употреба: Правда
Примери:
Тој во отсуство е осуден на 20 години затвор за изнуда и уценување.