а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изниже

изнижат; изнижи изнижете; изнижав изнижаа; изнижал, изнижан; изнижев, изнижеа; изнижел
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со нижење, наниже се до крај.
Примери:
Го изнижавме тутунот многу рано.