а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнервира

изнервираат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12883
1. нервира
Англиски: nerve Албански: nervozoj
Примери:
Таа го изнервира.
2. (се изнервира) се растревожи
Англиски: become agitated Албански: bëhem nervoz
Примери:
Се изнервира кога виде што се случило.