а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнакисне

изнакиснат; изнакисни, изнакиснете; изнакиснав, изнакиснаа; изнакиснал; изнакиснат; изнакиснев, изнакиснеа; изнакиснел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави нешто или многу работи добро да се накиснат.
Англиски: soak Албански: lagem, qullem
Примери:
Ги изнакисна алиштата.
2. Накисне многу, целосно.
Англиски: soak Албански: lagem, qullem
Примери:
Војниците изнакиснаа на дождот.
Изнакиснавме чекајќи те да дојдеш.
3. (се изнакисне)
Англиски: soak Албански: lagem
Примери:
Без чадори се изнакиснавме додека да дојдеме до дома.