а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнаделка

изнаделкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Наделка многу, во голема количина.
Англиски: carve Албански: gdhend shumë
Примери:
Изнаделка греди за новата куќа.
2. (се изнаделка) Се наделка доволно, многу.
Албански: gdhend shumë
Примери:
Се изнаделка правејќи мали фигурички од дрво.