а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измота

измотаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Мота, намота се до крај, целосно.
Англиски: wind Албански: mbështjel deri në fund
Примери:
Ткајачката го измота сето предено.
2. Лаже, мами некого.
Англиски: swindle Албански: gënjej, mashtroj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Трговецот вешто ги измота селаните, им ја зеде стоката евтино.
Изведенки
1. измотува несв.
измотуваат
2. измотување ср.
мн. измотувања
лажење, мамење
Пример: Беше изморен од сите тие измотувања.