а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измори

изморат; изморил; изморив; изморен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5977
1. Направи некој да стане, да биде премален, умори; исцрпи нечија сила досостојба на замор.
Англиски: exhaust Албански: lodh, rraskapit
Примери:
Стопанот ги измори аргатите со прекумерните барања.
Господарот го измори коњот.
Долгите дискусии ги изморија присутните.
2. (се измори) Стане уморен.
Англиски: tire Албански: lodhem, rraskapitem
Примери:
Учениците се изморија, решавајќи цел ден задачи по физика.
Изведенки
1. изморува несв.
изморуваат
2. изморување ср.
глаг. им.