а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измоли

измолат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13900
1. Добие, изнуди нешто со молење.
Англиски: beg Албански: lutem
Примери:
Тие измолија средства од општината за нивниот проект.
Таа измоли пари од брата си за синот.
2. Со молење, наговори некого да направи нешто.
Англиски: beg Албански: lutem
Примери:
Децата ја измолија старата да им раскаже приказна.
3. (се измоли) Со молење добие нешто.
Англиски: beg Албански: lutem
Примери:
Работниците се измолија за повисока дневница.
Изведенки
1. измолува несв.
измолуваат
2. измолување ср.
глаг. им.