а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измокри

измократ
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24634
1. Намокри, направи нешто да биде мокро целосно, до крај.
Англиски: soak Албански: lag
Примери:
Децата ги измокрија ногавиците шлапкајќи по вирчињата.
2. (се измокри) се изводени, стане мокар
Англиски: wet Албански: laget
Примери:
Детето се измокри на чешмата.
Изведенки
измокрува несв.
(се) измокруваат