а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измитари

(се) измитарат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35680
Се митари целосно, до крај.
Англиски: moult
Примери:
Мачката сосема се измитари.
Изведенки
1. измитарува несв.
(се) измитаруваат
2. измитарување ср.
глаг. им.