а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измислица

мн. измислици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5310
Тоа што е измислено, што не е вистинито.
Англиски: fiction
Примери:
Навечер, крај огнот, тој им раскажуваше разни измислици.
Тоа е чиста измислица.