а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измине

изминат; измини, изминете; изминав, изминаа; изминал; изминат; изминев, изминеа; изминел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6098
1. Помине одредено растојание, пат, дел од пат.
Англиски: pass Албански: kaloj
Примери:
Бригадата измина голем дел од патот.
2. За време - помине, одмине.
Англиски: pass Албански: kalon, skadon
Примери:
Времето измина бргу, а тој не дојде.
Изведенки
1. изминува несв.
изминуваат
2. изминување ср.
глаг. им.