а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изметка

изметкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Замрси конци, заплетка преѓа.
Англиски: entangle
Примери:
Жените сновејќи го изметкаа преденото.
Изрази
Ги изметка конците - ги заплетка работите.
Изведенки
изметкува несв.
изметкуваат