а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излог

мн. излози
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3745
Место, површина зад прозорец на предниот дел од продавница што служи за излагање разни производи.
Англиски: shop window
Примери:
Децата стоеја пред слаткарските излози.
Богато осветлени излози.