а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излигави

излигават; излигавен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27465
1. Направи да биде лигав, валкан од лиги.
Албански: bëj me jargë
Примери:
Детото го излигавило чоколадото и го оставило.
2. (се излигави) Стане лигав.
Албански: bëhet me jargë, përlyhet
Примери:
Девојчето се излигави целото.