а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излет

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6713
Кратко патување во природа поради одмор или забава.
Англиски: excursion
Примери:
првомајски излет
неделен излет
Изведенки
излетнички прид.
излетничкиот
Пример: излетничко место