а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излетне

излетнат; излетни, излетнете; излетнав, излетнаа; излетнал; (ќе) излетнев, (ќе) излетнеа; (ќе) излетнел
Вид збор: Глагол, свршен
Летне наеднаш, со едно движење.
Англиски: fly
Примери:
Ќе излетне од радост.