а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издолжен

издолжениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 5803
1. Што е подолг од вообичаеното.
Англиски: oblong
Примери:
издолжен врат, издолжено лице
2. Што станал долг повеќе од порано.
Англиски: lengthened
Примери:
Сенките беа издолжени од ламбата што светкаше на едниот крај од собата.
Изведенки
издолженост ср.