а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

издлабен

издлабениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16413
Што е добиен од длабење.
Англиски: carved
Примери:
издлабена карпа
издлабена бука
Изведенки
издлабеност ж.