а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изделка

изделкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11233
Делка до оформување на саканиот предмет со делкање.
Англиски: carve
Примери:
Ученикот изделка со ножот интересна фигура.
Изведенки
изделкува несв.
изделкуваат