а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изводени

изводенат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37327
1. Направи да биде мокро, со вода, водени.
Англиски: soak Албански: lag
Примери:
Децата ги изводенија чевлите на чешмата.
2. се изводени, се измокри
Англиски: wet Албански: laget
Примери:
Се изводенивме шетајќи по дождот.
Изведенки
изводенува несв.
(се) изводенуваат