а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изведри

изведрат
Вид збор: Глагол, свршен
1. (само во 3л.) Направи да биде ведро.
Англиски: clear Албански: kthjell
Примери:
Ветерот го изведри небото.
2. (се изведри) Стане ведро.
Англиски: clear Албански: kthjellet
Примери:
Небото се изведри.
Изведенки
1. изведрува несв.
(се) изведруваат
2. изведрување ср.
глаг. им.