а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извадок

мн. извадоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7297
Тоа што е извадено од некоја целина.
Англиски: excerpt
Примери:
Учениците прочитаа извадок од романот.