а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избуричка

избуричкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40686
1. Измеша, со буричкање испреврти целосно.
Англиски: poke Албански: përziej, tollovit
Примери:
Сејмените го избуричкаа сето сено и ги најдоа скриените деца.
2. Измеша, збрка некоја работа.
Англиски: mix up Албански: përziej, tollovit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја избуричка работата.