а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избувне

избувнат; избувни, избувнете; избувнав, избувнаа; избувнал; избувнат; (ќе) избувнев, (ќе) избувнеа; (ќе) избувнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5353
1. Се појави, започне со голема сила (за појави што нагло се развиваат: војна, востание, пожар итн.)
Англиски: flare up Албански: shpërthej, flakëroj
Примери:
Од вулканот избувнува лава.
Во плевната избувна пожар.
Во целата земја избувна востание.
2. Пројави, изрази силно чувство (возбуда, гнев).
Англиски: flare up Албански: shpërthej
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој избувна: „Их, каков оган сме и ние".
Изведенки
1. избувнува несв.
избувнуваат
2. избувнување ср.
глаг. им.