а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избрбешка

избрбешкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31850
1. Извалка нешто, направи да биде многу нечисто.
Англиски: stain Албански: njollos, përlyej
Примери:
Децата ги избрбешкаа рацете во калта.
2. Обложи колачи со шеќер, ореви и сл.
Англиски: strew Албански: zbus
Употреба: Гастрономија , Преносно значење
Примери:
Домаќинката ги избрбешка колачите во шеќер во прав.
3. (се избрбешка) се извалка
Англиски: stain Албански: njollos, përlyej
Примери:
Тој се избрбешка целиот газејќи во калта.