а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избликне

избликнат; избликни, избликнете; избликнав, избликнаа; избликнал; избликнат; (ќе) избликнев, (ќе) избликнеа; (ќе) избликнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25894
1. Потече силно, наеднаш.
Англиски: gush Албански: shpërthej, derdh
Примери:
Од чешмата наеднаш избликна студена вода.
2. Силно избие, наеднаш.
Англиски: outpour Албански: shpërthej, derdh
Употреба: Преносно значење
Примери:
На нејзините образи избликна руменило.
Изведенки
избликнува несв.
избликнуваат