а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избистри

(се) избистрат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13227
Стане бистар, се исчисти.
Англиски: clear
Примери:
Водата во изворот се избистри.
Бебето се избистри во лицето.
Погледот му се избистри.
Изведенки
1. избиструва несв.
(се) избиструваат
2. избистрување ср.
глаг. им.